Kosova-Crew
 
ForumPortaliPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 IMOVIO iKit – laptopi më i vogël në botë

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
dj_cobr4
S.Moderator
S.Moderator
avatar

Numri i postimeve : 289
Registration date : 28/10/2008

MesazhTitulli: IMOVIO iKit – laptopi më i vogël në botë   Tue Oct 28, 2008 2:12 pmLaptopi nga kompania IMOVIO, e cila nuk është edhe aq e njohur, është “një lloj” pajisje më e vogla me të gjitha karakteristika e laptopit.

iKit nuk është si Palm apo pocket PC, por është një shkurtabiq i laptopit të vërtetë me dimensione 95 x 65 x 15.5 milimetra dhe peshë prej 113 gramësh. Është përgjysmë më i lehtë se Nintendo DS, por edhe rreth 20 gramë më i lehtë se iPhone, të cilin të gjithë, pak a shumë, kemi pasur rastin ta mbajmë në duar. Tastiera, natyrisht, është QWERTY e plotë, derisa ekrani QVGA është prej 2.8 inçësh.

Procesori i integruar Marvell prej 312 MHz dhe 128 MB RAM nuk mjafton për sistemin operativ XP prandaj në iKit gjendet ai Linux i cili ofron çdo gjë që është e nevojshme.


Vogëlushi nga kompania IMOVIO lidhet me pajisjet tjera me anë të lidhjeve Bluetooth 2.0 dhe Wi-Fi 802.11 b/g, por ka edhe HSDPA të integruar.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
IMOVIO iKit – laptopi më i vogël në botë
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» TURNIR NË FUTBOLL TË VOGËL - Nyon - Zvicër
» Prof. dr.sc.Akil Mark Koci:“Vogëlushja pianiste, Gaia Sokoli, mahnit publikun italian e jo vetëm”
» Zija Çela: Një burrë i vogël përçmon Kadarenë
» Nehat S. Hoxha: Kosova e vogël gollaku i madh
» Kosova, vend i vogël me resurse të mëdha

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Ks-Team :: Portali-
Kërce tek: