Kosova-Crew
 
ForumPortaliPytësoriLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kujdes gjatë konsumimit të mishit

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë 
AutoriMesazh
X-X0d3R
A.i Mire
A.i Mire
avatar

Male Numri i postimeve : 733
Age : 23
Vendi : Shipashnica
Registration date : 26/10/2008

MesazhTitulli: Kujdes gjatë konsumimit të mishit   Tue Nov 11, 2008 12:43 am

Kujdes gjatë konsumimit të mishit

Shkencëtarët paralajmërojnë sërish që mishi të konsumohet mirë i zier, ndërsa qumështi dhe produktet e qumështit duhet të jenë mirë të pasterizuara me qëllim që të shmanget infeksioni me bakterin Escherichia coli. Konsumimi i mishit të infektuar, është njëra nga mënyrat më të shpeshta të infeksionit me E. Coli.

Ky bakter edhe pse bën pjesë në florën normale të njeriut, ekzistojnë disa lloje të cilat nëse janë të pranishme në ushqimin që konsumohet mund të shkaktojnë helmim me anë të toksinës që prodhojnë, si edhe mund të shkaktojnë sëmundje të ndryshme infektive.

Helmimi me E. Coli karakterizohet me barkqitje që përmban gjak, ndërkaq infeksioni mund të jetë fatal, sidomos për veshkat

_________________
Mun Te Hini Edhe Ne Chat : wWw.Xat.Com/Engjull
http://kosova-crew.twilight-3.org
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.Kosova-crew.tk
 
Kujdes gjatë konsumimit të mishit
Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Drita Fejza:DITA MË ËSHTË PAK NATA SHUM E GJATË...
» Zbulohet pjesë e arkivit të Bajram Currit gjatë emigracionit në Vienë në periudhën 1918-1919

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Mir Se Vini Ne Kosova-Crew :: Mesimet :: Mjekesia-
Kërce tek: